Občan sveta Thomas Paine

25.02.2018

"Moje náboženstvo je konať dobro. Mojou krajinou je Svet." V rodnej reči Painea aj: "My religion is to do good. My country is the World." Takto nejako to Thomas Paine mal a držal sa toho celý život. V tomto článočku pripomeniem hlavné mestá/miesta, kde sa vyskytoval počas svojho 72 ročného životného putovania po tejto planéte.

Keď sa raz Benjamin Franklin vyjadril, že jeho domov je tam, kde je sloboda, Paine rýchle odvetil: Môj domov je tam, kde slobody niet. Po svojom príchode do kolónií za veľkou mlákou sa ozaj častejšie vyskytoval tam, kde sloboda chýbala alebo tam, kde pomáhal za ňu bojovať.

Svetlo sveta uzrel v Thedforde, teraz distrikt Breckland, oblasť Norfolk. Momentálne má Thedford 24 tisíc obyvateľov. Tu navštevoval aj základnú školu. V roku 1964 bola inštalovaná socha Painea od Charlesa Wheelera na King Street.

Než odišiel ako 37 ročný preč z Anglicka, túlal sa hore dole po Anglicku; bolo možné stretnúť ho v mestečku Sandwich, v oblasti Kent, teraz má 5 tisíc obyvateľov. Nejaký čas pobudol v prímorskom meste Margate, taktiež v oblasti Kent, kde žil so svojou prvou manželkou a kde asi po ročnom manželstve tehotná zomrela.

Životopisci sa nezhodujú v tom, kedy sa prvýkrát vyskytol v Londýne, aby tu chodil na astronomické prednášky. Ja si osobne myslím, že to bolo neskôr ako v jeho dvadsiatom roku života. Vtedy mal starosti predovšetkým to, aby nezomrel od hladu a robil čo sa dalo, nie ešte aby si kúpil astronomické zariadenia a zbožne hľadel do neba. Myslím, že do Londýna za týmto účelom sa dostal trošku neskôr a potom ešte raz. Povieme si o tom ďalej. Ak bol v tomto čase v Londýne, tak pracovne, prípadne učil v Kengsingtone.

Ako vyberač daní žije v Granthame, oblasť Lincolnshire. Mihne sa v Dise v Norfolku, neskôr na istý čas zakotví v Lewese, oblasť Sussex, kde je významným členom debatnej spoločnosti Headstrong Club. Dodnes je tu Bull Huse, kde svojho času Paine býval. Ožení sa druhýkrát, skôr nevedie ako vedie svoj malý obchod, pretože sa zaujíma o veľa iných vecí a kšeftárom sa nenarodil.

Podľa môjho názoru až potom odchádza do Londýna, kde navštevuje prednášky Benjamina Martina a Jamesa Fergusona a zoznámi sa s astronómom Johnom Bevisom. Niektorí životopisci si dali námahu zistiť, kedy daní páni vôbec v Londýne pôsobili a zistili, že v čase, keď mal Paine 20 rokov to nebolo. Žiaľ, Paine sám nešpecifikoval čas, kedy ich prednášky navštevoval a mnohí to nesprávne spojili s jeho prvým, čisto pracovným pobytom v Londýne. Vtedy však na takéto zábavy nemal ani čas, ani peniaze. Teraz je však opäť v Londýne, má nejaké peniaze a tu spoznáva Benjamina Franklina. Ďalej vieme, že skončí vo Filadelfii na jeseň roku 1774.

V kolóniách sa už jeho pohyb dá vystopovať ľahšie, lebo je lepšie zdokumentovaný. Pracuje ako editor Pensylvania Magazine vo Filadelfii a neskôr sa pripája do armády, s ktorou je napríklad aj pri Fort Lee a jej návrate cez New Jersey. Toto je asi jediný štát v USA, kde si ho ako tak vážia za jeho zásluhy; tu má dve sochy, vlastne jediné v celých USA - jedna je v Morristowne a druhá v Bordentowne na Prince Street. V Bordentowne si kupuje v 1783 dom, ktorý má takmer do svojej smrti. Po svojom opätovnom návrate ho prenajíma, chvíľku obýva a neskôr ho predáva. V roku 1784 dostáva za svoje zásluhy farmu v New Rochelle, ktorá bola skonfiškovaná Toristovi.

Koncom 80. rokov je opäť v Európe. S Jeffersonom a Laffayetom je v Paríži. Neskôr odchádza do Lodnýna, do Thedfordu navštíviť svoju mamu, a potom pendluje medzi Londýnom a Rotherhamom, pretože pracuje na svojom moste.

V tomto čase bol znova v Paríži, vrátil sa do Anglicka, napísal Práva človeka a znova odišiel do Paríža, pretože v Anglicku ho odsúdili na smrť. V Paríži je privítaný, neskôr sa dostáva do väzenia a keď z neho vyjde, žije v Paríži a neskôr v Le Havre, určitý čas strávi u priateľa v Bruges, Belgicko. Z Le Havre vypláva do USA.

Tam striedavo žije v Bordentowne, na svojej farme v New Rochelle, napokon ale kvôli zdravotnému stavu uprednostňuje prenájom bytu po celom New Yorku. V New Yorku aj zomrie. Je pochovaný na svojej farme v New Rochelle, ale tam odpočíva iba niečo cez 10 rokov. Potom sa totiž jeho pozostatky roznesú po celom svete a Paine je znova občanom Sveta.

© 2018.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky