Za mnohým hľadaj Painea!

26.01.2018

Za všetkým hľadaj ženu. Ani by som nepovedala. Ženám slúži ku cti, že nezaložili žiadne náboženstvo, že táto záľuba patrí výhradne mužom. Som hrdá, že moje pohlavie nemá s touto záležitosťou vôbec nič spoločné. Na hlúposti nemali čas; rodili a vychovávali deti.

Úvod možno trošku od veci, ale potrebný. Aj v oblasti náboženstva mal Paine veľa práce, aby veľa napravil. V skutočnosti bol ale jeho život nadmieru plodný a naplnený prácou.

Mnohé stránky sa akoby vytešujú zo všetkých neúspechov, ktorými bol život Thomasa Painea naplnený než mal 37 rokov. Neviem, ako sa môže niekto tešiť z toho, že životné okolnosti niekomu neumožnili naplno rozvinúť svoj talent. Dneska som prvýkrát čítala úvod k románu Howarda Fasta. Paine bol pre neho hrdina, ale aký. Spravil z neho alkoholika o 20 rokov skôr ako Paineho najväčší nepriatelia. Dokonca prišiel k záveru, že Moncure Conway si mnohé vymyslel a že Thomasa opustila jeho druhá žena. Po dohode sa formálne rozišli (presne tak, ako sa po formálnej dohode bez lásky vzali) a Paine jej posielal z Ameriky peniaze. Už chýbalo len napísať, že aj jeho prvá žena radšej umrela aj s nenarodeným dieťaťom, len aby s ním nemuseli žiť. Matne si spomínam, ako som desať rokov dozadu kdesi čítala úryvok od Fasta, že Painea preto nepustili k voľbám, lebo prišiel ožratý a celý špinavý. Ako píše pán Burchell na svojom blogu, dobre že Thomasa ukradli z hrobu, lebo by tam aj tak nemal pokoj. Páni Kenneth Burchell a Gary Berton robia čo môžu, aby dnes napravili Paineovu reputáciu.

A teraz opíšem veľkosť jeho ducha prostredníctvom jeho činov.

Jeho šťastím bolo stretnutie s Benjaminom Franklinom a potom sa to všetko rozbehlo. Franklin sám uznal, že jeden z jeho najväčších životných objavov bol objav Thomasa Painea v Londýne. Thomas nemá čo stratiť a chce začať život nanovo.

Po príchode do kolónií a následnom vyliečení sa z týfusu sa stáva v januári 1775 editorom Pensylvania Magazine. Píše pod rôznymi menami, na rôzne témy. Doteraz nie je jasné, ci African slavery in America je jeho dielom alebo nie. Pod jeho editovaním sa počet predplatiteľov zvýši zo 600 na 1500. V tejto práci je niečo vyše roka.

Pamfletom Common Sense vyburcuje k revolúcii za odtrhnutie od Veľkej Británie. John Adams nenávidel Common Sense, pretože v ňom Paine vyjadril túžbu, aby si vládli ľudia a nie privilegovaná elita. Inými slovami, jeho predstava USA je úplne, ale úplne iná ako predstava tých, ktorí boli pri peniazoch. Dokonca vymyslí pomenovanie Spojené štáty Americké. Podpisuje sa ako Friend of Indians a ráta s volebným právom pre všetkých, bielych aj čiernych aj červených, pre ženy aj mužov. Počas revolúcie sám bojuje a je poradcom dvoch generálov, Washingtona a Greena, pomôže založiť prvú banku v Severnej Amrike, vo Francúzsku získa peniaze pre zúboženú armádu a popritom píše pamflety "Crisis." Je toho dosť aj pre troch. Ako jediný Otec Zakladateľ bojuje perom aj zbraňou.

Po mnohých rokoch ho spoznávajú ako autora Deklarácie Nezávisloti. Tí, ktorí ho ako autora neuznávajú, uznávajú aspoň to, že koncept je jeho dielom a zvyšok dotiahol Jefferson. Pomenovanie Boha ako Creator a Nature`s God však prezrádzajú, že v autorstve má prsty Deista jeho kalibru. Je o tom napríklad knižka od Josepha Lewisa, ale taký Gary Berton popiera jeho autorstvo a tvrdí, že Paine je jej autorom iba ideologicky. Pravda je niekde uprostred, myslím si. Bez Painea by sa však žiadna Deklarácia nepísala. Rozhodne je to deistický dokument.

Po sklamaní z toho, čo sa v USA po vyhlásení nezávislosti deje, odchádza do Európy, aby postavil svoj železný most, ku ktorému ho inšpiroval pavúk tkajúci svoju sieť.

Napokon je nadšený, ale nie nadlho, z Francúzskej revolúcie. Tú kritizuje Edmund Burke, a Paine píše ako protest svoje Práva človeka. Paineom vymenovaný zoznam prirodzených práv, s ktorými sa človek rodí, je dovtedy neslýchaný. Vo Francúzsku ho nadšene vítajú, avšak časom sa dostáva do väzenia, lebo kritizuje ateizmus a je proti poprave Ľudovíta 16., ktorý USA pomohol finančne. Paine si nevie predstaviť, že by hlasoval za jeho smrť. Zabite kráľa, ale zachráňte muža! je jeho výrok. V ohrození života pilne pracuje na deistickom Veku rozumu, čo predpokladalo veľkú odvahu; môžeme povedať, že Paine mal ozaj gule, pretože zrejme tušil, čo ho čaká. V písaní pokračuje aj vo väzení a napokon druhú cast uverejní až po prepustení z väzenia. V tomto diele Paine začína s textovou kritikou Biblie a predpokladá, že sa rozvinie do samostatného odboru.

Paine sa pozná s Fultonom a dáva mu všetky svoje poznatky ohľadom parníka.

Paine je napriek obrovskej kritike a nenávisti - samozrejme, zo strany Federalistov - poradcom prezidenta Jeffersona. Federalisti mali v čase pred a po  návrate Painea do USA pod palcom väčšinu tlače, takže útočili ako sa len dalo. Nedá sa preto povedať, že Paine bol nenávidený absolútne všetkými. Iba Federalistami a fanatikmi. Tí , ktorí volili Jeffersona, v podstate volili aj Painea.

V Agrarian Justice predstavuje úplne nový systém platenia daní, z ktorých sa potom vyplácajú rôzne "rodinné" príspevky, dávky a starobné dôchodky bežným občanom, najmä tým, ktorí pre vek či zdravotné znevýhodnenie nemôžu pracovať.

To by boli tak zbežne, v skratke vymenované úspechy Thomasa Painea. Ja k tomu pridám, že bol výborný štylista a že štylizoval aj Jeffersonove veci. Milujem jeho angličtinu, na svoju dobu bola veľmi moderná, jednoduchá, ale predsa s iskrou. Pre všetkých Deistov je osobou, ktorá pre deizmus a Boha samotného obetovala svoju predošlú slávu a je našim morálnym vzorom odvahy. Vzal na seba všetku nenávisť kresťanov za svoju kritiku Biblie. Nesmiem zabudnúť, že Common Sense bol prvým skutočným bestsellerom, že sa vzdal všetkých svojich práv, čím umožnil druhým ľuďom, aby zarobili pri výrobe a distribúcii kníh. Bol teda počas celého svojho života neplateným spisovateľom, čo na sklonku života uznáva a udáva aj dôvod - robil to z lásky k ľudstvu, lebo napodobňoval Boha, ktorý dopraje aj nevďačným.

Je večer a mohla by som písať do rána, toľko má toho za sebou.

No a na záver trošku angličtiny....

"Biographers of Paine should not forget his mathematical acquirements and his mechanical genius." Joel Barlow, his friend

"Whoever wrote the Declaration of Independence, Thomas Paine was its author."

William Cobbett, once enemy, later admirer of Paine

"You, Thomas Paine, are more responsible than any ohter living person on this continent for the creation of what we call the United States of America."

Benjamin Franklin in his letter to Thomas Paine

"No writer has exceeded Paine in ease and familiarity of style; in perspicuity of expression, happiness of elucidation, and in simple and unassuming language."

Thomas Jefferson

"We cannot be too grateful to those who through poverty, persecution, imprisonment, and death have given us the light of science in the place of blind faith on questions of government, religion, and social life. Thomas Paine is a worthy man in the long line of martyrs to liberal political and religious principles.

Elizabeth Cady Stanton

© 2018.
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky